Na czym polega anodyzacja biżuterii?
W odpowiedzi na potrzeby klientów producenci biżuterii oraz piercerzy poszerzyli sklepowe asortymenty o kolorowe kolczyki. Jak udaje im się uzyskać tak niesamowite barwy? Cóż, odpowiedź jest prosta – to dzięki anodyzacji biżuterii do piercingu mamy na rynku tak szeroki wybór kolczyków! W tym artykule wyjaśnimy na czym polega anodyzacja, jakie metale można poddać temu procesowi oraz…, odpowiemy na jedno z najważniejszych pytań. Czy anodyzacja jest bezpieczna dla zdrowia?
Czym jest anodyzacja?
Anodyzacja polega na powierzchniowej obróbce różnych metali; stosuje się ją głównie przy aluminium, niektórych odmianach stali, tytanu czy stopów magnezu. To między innymi dlatego ten proces sprawdza się w przypadku biżuterii do piercingu, gdyż większość kolczyków jest wykonana z tytanu wysokopolerowanego IMPLANT GRADE ASTM-F13. No dobrze, ale na czym polega anodyzacja?
Podczas tego procesu pod wpływem prądu elektrycznego na danym przedmiocie wytwarza się warstwa tlenku. Po umieszczeniu metalu w roztworze elektrolitu i zastosowaniu prądu elektrycznego o odpowiednim napięciu, specjalista może otrzymać określony kolor. Warto wspomnieć, że podczas anodyzacji biżuterii na powierzchni kolczyka tworzy się trwała, odporna na korozję warstwa tlenku.
Te produkty Mogą Cię zainteresować
Jakie metale można poddać anodyzacji?
Jak już wspomnieliśmy anodyzacja może być stosowana na różnych stopach metali, jednak najczęściej poddawane temu procesowi są:
- aluminium;
- tytan;
- stopy magnezu;
- niektóre rodzaje stali.
Anodyzacja była od lat z powodzeniem wykorzystywana do mechanicznego zabezpieczenia powierzchni metalu w różnych branżach (np.: przy produkcji sprzętu wspinaczkowego czy wojskowego). Z czasem znalazła także zastosowanie w przemyśle zdobniczym, dzięki wykorzystaniu w tym procesie roztworu elektrolitu, umożliwiającego przewodzenie prądu. To dzięki niej kolczyki do piercingu mogą zostać zabarwione na niemalże dowolny kolor!
Jakie kolory uzyskamy w procesie anodyzacji?
Skoro już o kolorach mowa, to anodyzacja biżuterii do piercingu pozwala na uzyskanie niemal wszystkich kolorów…, za wyjątkiem czarnego i białego. Dlaczego? Są one po prostu trudniejsze do uzyskania przy użyciu tradycyjnych metod anodyzacji kolczyków. Od czego więc zależy kolor, jaki przyjmie barwiony metal? Cóż, największa role odgrywają tu:
- grubość warstwy tlenku – grubsza powłoka daje większe nasycenie koloru. Cieńsza z kolei pozwala uzyskać delikatniejszy efekt.
- rodzaj anodyzowanego metalu – aluminium będzie najprostsze w obróbce.
No dobrze, a więc jakie dokładnie kolory kolczyków do piercingu można uzyskać poprzez anodyzację biżuterii? Od klasycznego złota, poprzez różne odcienie niebieskiego, fioletu, pomarańczu, czerwieni aż po zieleń. To dosłownie wszystkie kolory tęczy!
Czy anodyzacja jest bezpieczna dla zdrowia?
Anodyzacja biżuterii jest procesem, który (w swym pierwotnym zamyśle) miał na celu poprawę trwałości metalu. Aspekt wizualny odgrywał więc marginalną rolę…, co jednak wcale nie oznacza, że anodyzacja jest szkodliwa dla naszego zdrowia!
Warstwa tlenku, która powstaje na powierzchni metalu, jest trwała i odporna na korozję; a to sprawia, że biżuteria do piercingu jest bezpieczna. Nawet w przypadku świeżych przekłuć! Jednak warto zaznaczyć, że niewłaściwie przeprowadzona anodyzacja biżuterii może doprowadzić do wytworzenia się pewnych, nie do końca bezpiecznych substancji chemicznych…, dlatego biżuterię poddawaną anodyzacji należy kupować od renomowanych producentów!
Podsumowanie
Anodyzacja biżuterii do piercingu to proces chemiczny, który poprzez wytrącanie się tlenków, pozwala uzyskać trwałe, kolorowe powłoki na różnych stopach metali. Kolory są zależne od rodzaju metalu i grubości warstwy pokrywającego jego powierzchnię tlenku. Anodyzacja jest bezpieczna dla zdrowia, pod warunkiem, że biżuteria jest produkowana i sprzedawana przez zaufanych producentów.
Sprawdź naszą ofertę anodyzowanej biżuterii; posiadamy wiele modeli kolczyków (na każde świeże i zagojone przekłucie) w niemal wszystkich kolorach tęczy!
Pingback: Jak wybrać rozmiar kolczyka? | Przewodnik Nemearis po rozmiarach kolczyków | Nemearis | Piercing&Jewellery
Pingback: Złoto w biżuterii do piercingu - powłoka PVD czy próba? | Nemearis | Piercing&Jewellery
Pingback: Kolczyki tytanowe, ze stali chirurgicznej czy srebrne - co wybrać? | Nemearis | Piercing&Jewellery
Pingback: Titanium earrings, surgical steel earrings or silver earrings - which material to choose? | Nemearis | Piercing&Jewellery